Nehody letadel v Jizerských horách:

 • 1938 V říjnu přistálo nouzově na Hejnickém hřebenu nedaleko Holubníku letadlo Siebel. Lechce zraněný pilot došel až na Novou louku. Cestu zpět, k místu nehody, však nedokázal popsat. Záchranné družstvo nalezlo letadlo jen díky raketám, které ostatní letci vystřelovali.

 • 1939 Do svahu Smrku, který se strmě zvedá z údolí Hájeného potoka, se zřítilo, ke Věži grálu do dnešní přírodní rezervace Tišiny, vojenské letadlo Heinkel 111. V troskách, které byly roztroušeny do širokého okolí, zahynuli čtyři lidé.
 • 1942 Jen nedaleko Smrku, do vrcholu Měděnce, narazil za letní mlhy vojenský Junkers. Trosky letadla i oběti nehody (pět členů posátky) byly nalezeny až za dlouhou dobu.
    Letadlo Messerschmitt 109 za bílého dne havarovalo ve skalách nad levým břehem Černého potoka. Lidé, kteří nehodu přímo v lesích pozorovali, poskytli pilotovi pomoc, který vyvázl jen se zlomeninou ruky.
    V prosinci téhož roku se letadlo Junkers 88 zřítilo na jižním svahu hory Milíř (Uhlíř či Houbový vrch) západně od horské přehrady na Černé Nise. Po zmizelém stroji pátrala celé týdny bez úspěchu letadla. Až teprve za čtvrt roku objevili dřevorubci hluboko pod sněhem letadlo a tři mrtvé letce.
 • 1944 Po svatodušních svátcích skončil na vrcholu Smrku svůj poslední let německý Junkers. V troskách nalezli smrt tři lidé. Místo pádu již jen stěží nalezneme.
 • 1982 Dne 24. srpna, při vápnění lesů, se porouchalo dvoumístné jednomotorové letadlo AN 2 a pilot byl nucen nouzově přistát na jižním svahu Smědavské hory. Letadlo bylo při tom značně poškozeno, ale pilotovi a jeho pomocníkovi se nic nestalo. Objevila se i teorie, že letadlu došel benzin, jelikož bylo přetíženo.

 • 1992 V silné mlze narazila dne 23. dubna v pozdním odpoledni dvě dvoumístná francouzká letadla typu Cessna a Piper do severního svahu Smědavské hory, porostlé řídkým lesem, který pokrývala asi metrová vrstva sněhu. Letouny byly součástí francouzké humanitární eskadry dvanácti podobných strojů, které letěly z Německa přes Polsko do Běloruska s léky pro děti. Pro nepřízeň počasí se většina strojů vrátila nebo přistála jinde, tři letadla pokračovala dál. Jeden z nich doletěl do polských Katovic a pilot uvedl, že další dvě letadla patrně zabloudila. Podle nouzového automatického signálu našli čeští vojáci a policisté oba stroje již druhého dne. Oba byly roztříštěny pouhých 150 metrů od sebe. Všichni čtyři francouzští cestující (dva piloti a dva novináři ve věku 27 - 41 roků) při nárazu okamžitě zemřeli.

 • 1994 Za nedělního poledne 28. srpna, ve špatném počasí, havarovalo u hrabětické staré hasičské zbrojnice dvoumístné „stavebnicové“ soukromé letadlo. Posádka měla otřes mozku a polámané ruce i letadlo.
 • zpět na úvodní stránku